V obci Lomnička museli kvôli neprispôsobivým obyvateľom zriadiť automat na pitnú vodu. Studňa, ktorá bola pre Rómov dlhý čas jediným zdrojom pitnej vody, bola totižto často znečistená alebo pokazená!

 

Napriek tomu, že v obci je zriadený verejný vodovod, kvôli neplatičom osadu vodárne odpojili. V Lomničke žijú výlučne Rómovia a približne 70 % z nich nemá vlastný prístup k pitnej vode. Verejnú studňu museli takmer každé dva mesiace opravovať a čistiť, čo stálo zakaždým približne 800 €. Naposledy sa v studni údajne našla mŕtva mačka.

Predstavitelia obce sa rozhodli kúpiť automat na pitnú vodu na čip. Ten stál 4000 €, no stále je to vraj lepšia investícia ako donekonečna riešiť studňu. Automat postavili na budove obecného úradu a za 10 litrov pitnej vody obyvatelia zaplatia symbolický jeden cent. Najskôr si však musia kúpiť čip, ktorý stojí 10 € a kredit za 4 €. Od polovice decembra, kedy bol automat zriadený, si čip kúpilo 27 obyvateľov. Tí sú s rozhodnutím obce spokojní, pretože majú istotu, že budú mať pitnú vodu vždy k dispozícii.

Automat funguje tak, že po priložení začne tiecť voda, ktorá sa dá priebežne zastavovať. Prúd sa zastaví po natečení 10 L.

V apríli tohto roka podobný automat zaviedli i v Dobšinej v okrese Rožňava.

Zdroj: cas.sk | Foto: youtube, facebook

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk